Haber

Bakana soruldu: Hakkari’de sivillere ateş açanlar AK Parti İl Başkanı’nın akrabaları mı?

ANKARA – Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı olarak seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan’a mazbata verilmemesi üzerine Hakkari’de gerçekleşen protestolar sırasında bazı sivillerin eylemcilere ateş ettiği iddiası Meclis’e taşındı.

Söz konusu saldırının görüntüleri sosyal medyada da yer almış, saldırganların bir TOMA’nın yanından ateş ettiği dikkat çekmişti. Saldırıyı kaydeden Colemerg Haber internet sitesinin imtiyaz sahibi Mimar Kaya, saldırganların AK Parti Hakkari İl Başkanı Zeydin Kaya’nın akrabaları olduğunu söylemiş, hedef gözetilerek kendisine ateş edildiğini gösteren sosyal medya paylaşımları yapmıştı. Bu paylaşımları nedeniyle tehdit edildiğini söyleyen Kaya, saklanmak zorunda kaldığını ve can güvenliğinin olmadığını ifade etmişti.

PARLAK’TAN ÖNERGE: KALAŞNİKOF İLE ATEŞ EDENLER İL BAŞKANININ AKRABALARI MI?

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Hakkari Milletvekili Vezir Parlak, Hakkari’deki protestolara ilişkin bu iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Konuya ilişkin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayan Parlak, şu soruları yöneltti:

– Halka kalaşnikof silahlarla ateş edenlerin, AKP İl Başkanı Zeydin Kaya’nın akraba ve korumaları olduğu doğru mudur?
– Bu kişilerden gözaltına alınan ve hakkında hukuki işlem başlatılan kimse var mıdır?
– Polis aracının yanından ateş eden kişilerin Emniyet teşkilatıyla ilişkisi var mı?


VALİ SALDIRIDAN SONRA AK PARTİ İL BAŞKANINI ZİYARET ETTİ Mİ?

Parlak, AK Parti Hakkari İl Başkanı Zeydin Kaya’nın gazeteci Mimar Kaya’nın tehdit edilmesiyle ilişkisinin olup olmadığını da öğrenmek isterken, Hakkari Valisi’nin silahlı saldırıdan sonra AK Parti İl Başkanı’nı evinde ziyaret ettiğine dair iddiaların doğru olup olmadığını da sordu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu