Ekonomi

MÜSİAD Başkanı Asmalı: Faiz kararı fiyat istikrarının sağlanmasında kritik rol oynayacak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, yazılı açıklamada, TCMB Para Politikası Kurulu(PPK), politika faizini 650 baz puan artırarak yüzde 15’e yükseltmeye yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin orta ve uzun vadeli mali yükümlülüklerine işaret eden Asmalı, TCMB’nin bugün alacağı faiz kararının fiyat istikrarının sağlanmasında kritik rol oynayacağına inandıklarını söyledi.

Fiyat istikrarını sağlamak için siyasi çıkarların tek çözüm olmadığının unutulmaması gerektiğini belirten Asmalı, şu açıklamalarda bulundu:

“Enflasyonla mücadelede topyekun bir politikanın uygulanması ve para politikasını tamamlayıcı diğer unsurların hızla uygulanması piyasaların iştahını ve motivasyonunu artıracaktır. Siyasi faiz oranı Bu noktada Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek başta olmak üzere tüm yeni ekonomi yönetiminin piyasalarla kurduğu gerçek ve sağlıklı iletişim sistemi iş dünyasını çok sevindirdi ve ilham verdi.”

Asmalı, ekonomi politikalarının planlı ve koordineli hareket ettiği bu dönemde Türkiye’nin uzun vadeli hedeflerine daha kararlı ve emin adımlarla ilerlediğine yürekten inandıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu